Асоціація шкільних бібліотекарів

Бібліотекарі всіх шкіл, єднайтесь!

07100 Україна, Київська область, м.Славутич
вул. 77 Гвардійської дивізії, 1
а/с 2
тел. +38(04479)24125
e-mail: ssla@i.ua
http://sasl.at.ua

Про асоціацію

Ідея створення САШБ

Ідея створення асоціації шкільних бібліотек України лунала в колах провідних фахівців галузі досить давно. Однак, до сьогодні такої структури не було.
Шкільні бібліотеки – найчисельніша мережа бібліотек України – понад 20 тисяч.

Впродовж багатовікової історії бібліотека в школі була і є нині найважливішим культурно-освітнім, виховним та науково-методичним центром, який виконує функцію інформаційного супроводу навчальної і освітньої діяльності.

Однак, сьогодні вона починає суттєво відставати від змін у суспільстві. Недолугість нормативно-правової бази, відсутність фінансових витрат на утримання бібліотек навчальних закладів, невизначеність соціального статусу їх працівників гальмують їх розвиток. Шкільна бібліотека здебільшого знаходиться на задвірках розвитку школи, а шкільні бібліотекарі роз’єднані, соціально і професійно не захищені.

Аналіз запитань, котрі надходять до рубрики «Юридична консультація» в педагогічних виданнях підтверджує, що нерозв’язаних питань у бібліотекарів більше ніж достатньо. Це і невизначеність в оплаті праці, і в процедурі проведення атестації шкільних бібліотекарів. В кожному регіоні, в кожному навчальному закладі чиновники трактують нормативні документи на свій розсуд. Вкрай необхідні чіткі інструкції і роз’яснення із застосування нормативно-правових документів Міністерства культури і туризму України в закладах освіти.

Масштаби проблеми настільки великі, що необхідність у створенні такої громадської трибуни як асоціація давно назріла. Адже в нашій з вами сфері відсутня інфраструктура, котра б лобіювала інтереси шкільних бібліотек в органах державної влади. Особливо це актуально в умовах відсутності органу в структурі Міністерстві освіти і науки України з питань функціонування шкільних бібліотек.

Що може асоціація?

- асоціація – це можливість змінити професійну самосвідомість і продемонструвати реальну силу, від якої залежить подальший успішний розвиток як бібліотечної справи, так і освіти в цілому;
- асоціація – це реальний механізм впливу на формування бібліотечної політики, визначення місії бібліотеки в навчальному закладі;
- асоціація – це можливість привернути увагу до потреб бібліотеки, можливість змінити ставлення до неї як бібліотечної так і педагогічної громадськості;
- асоціація – це можливість поповнювати знання, обмінюватися досвідом, ділитися проблемами, спільно з колегами розробляти і впроваджувати нові технології, реалізувати різноманітні проекти, це стимул до творчого зростання;
- асоціація – це захист професійних і соціальних прав бібліотечних працівників.

28 серпня 2007 року ми одержали свідоцтво про державну реєстрацію і свій власний номер в Єдиному реєстрі юридичних осіб. Цьому передувала велика, тривала і копітка робота.
23 жовтня 2006 року в ході круглого столу, проведеного в рамках відзначення Міжнародного дня шкільних бібліотек, було прийнято рішення створити міську асоціацію. Організаційна робота тривала майже рік: розробка і обговорення уставу, проведення установчих зборів, одержання свідоцтва про державну реєстрацію, облік у різноманітних фондах і т.д. Ця робота сьогодні ще триває. Однак гордість від того, що тепер ми – асоціація, потужна впливова сила, спроможна розв’язати будь-яку проблему, додає нам оптимізму і віри в свої власні сили.

Мета і завдання асоціації
Відповідно до статутних документів основна мета нашої діяльності – консолідація зусиль працівників бібліотек навчальних закладів міста для захисту загальних інтересів і досягнення спільних цілей в напрямку модернізації бібліотечно-інформаційного супроводу освітньої галузі, забезпечення конституційних прав користувачів на доступ до інформації.

Виходячи із мети, ми ставимо перед собою такі завдання:

- формування в суспільстві усвідомлення пріоритету бібліотеки як важливого центру соціально-культурного, економічного та міжнародного спілкування, привернення уваги міської громади до її проблем;
- сприяння вдосконаленню бібліотечного законодавства, органiзацiї та управлiння бiблiотечною справою, здійсненню в суспільстві принципів свободи та повноти iнформацiї, розвитку та збагаченню інформаційного ринку;
- сприяння формуванню i зберіганню документально-iнформацiйних ресурсів, забезпеченню доступу користувачів до всього обсягу накопичених в бібліотеках знань та інформації;
- підтримка інноваційної діяльності бібліотекарів навчальних закладів м. Славутича;
- модернізація бібліотек навчальних закладів на основі впровадження досягнень вітчизняного і світового досвіду діяльності шкільних бібліотекарів;
- підвищення рівня професійної кваліфікації і культури бібліотекаря навчального закладу;
- здійснення інших заходів для вирішення теоретичних і практичних проблем розвитку освітянських бібліотек.

Сьогодні шкільній бібліотеці щоб вижити, а тим паче відповідати потребам навчального процесу, необхідно заявити про себе як про установу, спроможну забезпечити якісне задоволення потреб користувачів.
Ми усвідомлюємо, що діяльність шкільних бібліотек має бути помітною, а це неможливо без наполегливої та кропіткої роботи з підвищення її соціального статусу. Пріоритетними напрямками, що визначають бібліотечну політику в місті для нас є:
- аналіз і прогнозування розвитку системи освітянських бібліотек;
- організація і керування організаційними процесами в шкільній бібліотеці;
- створення системи безперервної освіти бібліотечних працівників;
- розвиток професійних контактів.Ми глибоко переконані в тому, що шкільна бібліотека повинна перебувати в сфері відповідальності як місцевих так і державних органів влади.
І тому ми намагаємося донести до громадськості, що шкільні бібліотеки і шкільні бібліотекарі – це важливо!

Для реалізації цієї мети ми виступаємо з різноманітними ініціативами, а саме:

- широке відзначення Міжнародного дні шкільних бібліотек;
- презентація діяльності шкільних бібліотек в засобах масової інформації;
- соціальне партнерство з різноманітними громадськими об’єднаннями, установами, підприємствами та організаціями;
- розробка цільових проектів і комплексних програм, спрямованих на просування читання і інформаційної грамотності;
- організація різноманітних акцій, творчих конкурсів тощо.

Серед першочергових заходів, які САШБ має намір вжити для реалізації своєї місії:

- ініціювання через асоціацію оновлення нормативно-правової бази для бібліотек навчальних закладів;
- виконання соціальних проектів на замовлення органів місцевої влади
- проведення круглих столів, дискусій, виставок тощо.

Діяльність асоціації не обмежується межами Славутича. Сьогодні нами налагоджені контакти з Міжнародною асоціацією шкільних бібліотек, зокрема, через її Європейську дирекцію.

І наостанок, ще кілька рекомендацій Міжнародної конференції “Інформаційне суспільство ХХІ століття: роль бібліотечних асоціацій (Будапешт, травень 1998 року)”
- Співпрацюйте для виживання, розвитку, процвітання!!!
- Співпрацюйте із асоціаціями та зацікавленими групами.
- Співпрацюйте з різними типами та видами бібліотек.
- Співпрацюйте з різними країнами/регіонами.
- Зміцнюйте людську мережу.
- Доводьте та розповсюджуйте нову інформацію серед бібліотекарів країни.
- Кооперація – це троянда з шипами! Вона вимагає хоробрості, оптимізму, моральної зрілості та готовності до компромісу
- Єдність – це сила!

Підсумовуючи сказане, варто наголосити, що новостворена організація – Славутицька асоціація шкільних бібліотекарів – важливий і ефективний ресурс в регіональній бібліотечній і освітній політиці, додатковий інструмент залучення регіональних ресурсів, що дозволить перетворити шкільні бібліотеки на справжні потужні інформаційні центри підтримки освіти і виховання. І ще. Наша асоціація відкрита для спілкування. На часі – налагодження професійних контактів, пошук партнерів. Будемо щиро раді дружнім контактам з іншими подібними об’єднаннями, котрі діють на території України .

Лідія Колосай,
голова Славутицької асоціації шкільних бібліотекарів, методист методичного центру відділу освіти виконавчого комітету Славутицької міської ради Київської області.
0 
Відгуків: 3  Новий відгук Додано: 30-06-2009 22:21 msi  Зміни: 07-04-2010 09:06 msi